cell phone tracker app iphone link photo logs mobile spy gps tracker software iphone more info

Charakter pisma a osobowość

8 czerwca 2011

Charakter pisma a osobowość

Wiele osób sądzi, że niemal w każdej literze i detalu skrywa się jakaś utajona informacja.
Tymczasem pismo może kłamać. Tak, jak ludzka twarz.

Trzeba lat doświadczeń, by odczytywać przekaz ukryty w piśmie

Te same zjawiska graficzne mogą oznaczać zupełnie co innego, zależnie od wzajemnego „oświetlania się”, czyli układu cech w danej próbce pisma.
Dużo zależy od zbioru wzorów podanych do analizy oraz samego badającego – jego wiedzy, skojarzeń, oczekiwań (ludzie słyszą to, co CHCĄ usłyszeć) Pismo ręczne to ekspresja osobowości. Dużo mówi o osobie, o zagrożeniach, kierunku rozwoju, predyspozycjach, możliwości tworzenia relacji z osobą o „innym piśmie”. Sporządzam i takie analizy. Bywa, że dają NIESAMOWITE EFEKTY – pozwalają spojrzeć na partnera na świeżo, nierzadko z całkiem innymi danymi o osobowości… To rozwija, pomaga ludziom odnaleźć się w natłoku spraw, zdarzeń, sygnałów.

W internecie spotykam stwierdzenia typu: „Wytrawny grafolog psychologiczny rozszyfruje cię na podstawie kartki z notatnika”. Bardzo efektowna uwaga ;-) Gdyby osoba była szyfrem, być może tak by się stało… Człowiek jest istotą złożoną i zmienną. Jego pismo także się przeobraża: w skali życia ludzkiego kształtuje się, dojrzewa, później starzeje się, degeneruje, rozpada… Nieco inaczej piszemy w stanie zmęczenia czy pobudzenia, chcąc pisać „innym, nie swoim charakterem”. Utrwalone cechy jednak pozostają i można je rozpoznać.
Pismo w pewnej mierze może zmienić się pod wpływem długotrwałego silnego przeżycia (np. rozwodu, napięcia emocjonalnego, dłuższej psychoterapii). Stan głodu narkotykowego rzutuje w inny sposób na cechy pisma niż np. zatrucie metalami ciężkimi.

Pismo może sygnalizować szereg chorób, np. inny obraz daje niewydolność krążeniowo-oddechowa, choroba Parkinsona, nadpobudliwość, depresja, alkoholizm.
Wzory pisma ręcznego ZAWSZE WINNY BYĆ SZACOWANE OD OGÓŁU KU SZCZEGÓŁOM, nigdy odwrotnie. Dlatego nie mogę nic innego, jak dziwnie spoglądać na traktowanie detalu jako znamion ściśle określonej cechy autora pisma. Tak analizowano rękopisy w połowie XIX wieku, a mamy XXi i rozwijającą się psychologię, badania mózgu i ludzkich zachowań.

Niestety, nie mogę pisać ani tu, ani w publikacjach o wielu interesujących zjawiskach. Wielu poświęcono liczne rozprawy naukowe, książki i artykuły. Będąc biegłą sądu, nie mogę także zdradzać pewnych branżowych tajemnic.

Psychografologia jest fascynująca, tak jak szacowanie cech na podstawie analizy pisma – zawsze jednak traktuję je jako interpretację odwołującą się do wiedzy, pokory wobec sztuki i krytycyzmu.
W takich wypadkach podkreślam: „To pismo mówi mi…” Bo komu innemu mogłoby przecież co innego ujawnić i „opowiedzieć”.

Osoby zainteresowane GRAFOLOGIĄ I PSYCHOGRAFOLOGIĄ odsyłam na stronę grafologia.kielce.pl, zapraszam na spotkania w Kielcach i na terenie kraju.

Copyright by Katarzyna Chmielewska

Podobne wpisy

Podziel się

22 Komentarzy

  1. Osoby zainteresowane grafologią i psychografologią uprzejmie odsyłam na stronę dedykowaną tym zagadnieniom: http://www.grafologia.kielce.pl

Skomentuj